Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Oddaj krew ze strażakami! Akcja krwiodawstwa w Wierzchosławicach / 24 kwietnia 2022 r.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzchosławicach zaprasza w najbliższą niedzielę 24 kwietnia 2022 r. do udziału w akcji krwiodawstwa. Pobór krwi w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach będzie prowadziła grupa wyjazdowa z Terenowego Oddziału w Tarnowie. Krew będzie można oddać od godz. 8.00 do 12.00. Oprócz akcji krwiodawstwa strażacy przygotowali prezentację sprzetu strażackiego.

– Pamiętaj, że Twoja krew może uratować czyjeś życie! To jeden z najcenniejszych darów jaki możesz od siebie dać.

Zachęć swoją rodzinę i znajomych i wspólnie z nami spędzicie to niedzielne przedpołudnie – zachęcają druhowie z OSP Wierzchosławice.

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia… i bohaterstwa, a jej wartość doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości – dlatego oddaj krew, uratuj komuś życie!

„Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi”. To przesłanie przyświeca Honorowym Dawcom Krwi. Przez pandemię banki krwi cierpią na braki tej cennej materii, jaką jest krew, co powoduję, że w szpitalach odwoływane są planowe operacje, a pacjenci zmuszeni są czekać, a często od tego zależy ich życie i zdrowie.

Organizatorami akcji są: Gmina Wierzchoslawice, Gminne Centrum Kultury w Wierzchoslawicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzchosławicach.

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem, w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Zapraszamy do udziału.

Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

VIDEO


IB / OSP Wierzchosławice

PLAKAT

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Back to top button