Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Niebezpieczne wojenne artefakty

Pistolety, amunicja oraz inne przedmioty pochodzenia wojskowego mogą stanowić zagrożenie. Niewłaściwe z nimi postępowanie dodatkowo może narazić na utratę życia lub zdrowia. Ponadto posiadanie takich przedmiotów bez wymaganego zezwolenia stanowi naruszenia prawa, które określone jest w kodeksie karnym.

Pistolety oraz amunicję odnaleźli mieszkańcy Tarnowa, oraz powiatu tarnowskiego podczas remontów, oraz przy sprzątaniu po zmarłym. W każdym przypadku powiadomili policjantów, którzy je zabezpieczyli. Po przeprowadzonym postępowaniu zostaną podjęte decyzje co do dalszego postępowania z zabezpieczonymi przedmiotami. Mogą one trafić do muzeum lub zostaną zneutralizowane.

W ubiegły piątek 64-letni mieszkaniec gminy Wojnicz podczas prac w budynku gospodarczym odnalazł ukrytą w przewodzie wentylacyjnym broń i amunicję. O całym zdarzeniu niezwłocznie powiadomił policjantów z Wojnicza, którzy przeprowadzą postępowanie. Ci zabezpieczyli znalezisko, wstępnie ustalając, iż jest to pistolet bocznego zapłonu Flobert Long Barrel Pistol, z przełomu XIX i XX wieku, kalibru 5,6 mm. Została również zabezpieczona do niego amunicja w ilości 40 sztuk.

Dzień później w Siedliskach podczas remontu domu, kobieta odnalazła ukryty pistolet samodziałowy kaliber 5,6 mm oraz 34 sztuki amunicji. Pistolet konstrukcji metalowej z drewnianą rękojeścią został zabezpieczony do prowadzonego postępowania przez policjantów z Tuchowa.

Również w sobotę 8 stycznia br. w Tarnowie do jednego z mieszkań zostali wezwani policjanci Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Zgłaszająca podczas sprzątania po zmarłym odnalazła pistolet oraz amunicję. Policjanci określili znalezisko jako amunicję do KBKS w ilości 200 sztuk, do tego amunicję gazową i hukową oraz broń gazową. I w tym przypadku przeprowadzone zostanie postępowanie przez tarnowskich policjantów.

Pamiętajmy, aby takie znaleziska natychmiast zgłaszać Policji. Za posiadanie broni palnej bez zezwolenia grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

policja.gov.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Back to top button