Powiat TarnowskiWiadomościWideo
Trending

Moździerze z Tarnowa w rękach ukraińskich żołnierzy / video

W sobotę 21 maja 2022 r. Remigiusz Wilk – jeden z dziennikarzy z branży militarnej, a obecnie rzecznik prasowy firmy zbrojeniowej WB Group zamieścił na swoim twitterze informację nt wyprodukowanego w Tarnowie lekkiego moździerza LMP-2017. W ukraińskich mediach społecznościowych pojawił się bowiem krótki film szkoleniowy prezentujący zasady użycia tej broni.

Kilkaset sztuk tego typu moździerzy zostało wyprodukowanych w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie i trafiło na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

W lutym 2022 granatniki oraz moździerze z Tarnowa prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem walk trafiły do ukraińskich żołnierzy.  W rękach sił ukraińskich znalazło się wtedy 100 takich moździerzy wraz z 1500 pociskami.

Żołnierze armii Ukrainy otrzymali także inna broń pochodząca z Tarnowa. To półautomatyczne granatniki wielostrzałowe RGP-40 (40 MM).

Pisaliśmy o tym w materiale: Granatniki z Tarnowa używane na wojnie w Ukrainie / tiktok <==

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półpośrednim (cel widoczny ze stanowiska ogniowego) w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Zakłady Mechaniczne Tarnów oferują LMP-2017 w dwóch kalibrach: polskim 59,4 mm oraz 60,7 mm zgodnym ze STANAG 4425.2. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedyny w swojej klasie moździerz kalibru 60mm, którym można strzelać z tzw. ręki pociskami o masie 2,3 kg.


IB

VIDEO

Jak wygląda obsługa moździerza LMP2017

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Back to top button